top of page

Maďarské Versailles

Maďarské Versailles

Monumentální sídlo rodu Esterházy

 

Zámku Fertöd, který má tvar podkovy a leží ve stejnojmenném městě, se přezdívá maďarské Versailles, protože právě tento francouzský architektonický skvost byl jeho předlohou.

 

Navštívíme jak prohlídkovou trasu, kde se prohlédneme velkolepé reprezentační prostory, ale bude čas i na procházku rozsáhlým parkem.

O pompézní vzhled někdejšího šlechtického sídla se postaral v 18. století kníže Miklós (někdy také Mikloš) Esterházy. Ten nechal původní dvaadvacetipokojový lovecký zámek přestavět na barokně-rokokový palác s více než 120 pokoji.

 

Nesmíme ale zapomínat, že místo je propojeno se jménem slavného skladatele Josepha Haydna, který tu mnoho let  měl své útočiště a byl podporován rodinou Esterhazy.

Půvabná stará Šoproň

 

Šoproň je nejen nejbohatším, ale i nejromantičtějším městem Maďarska.

Je to také jediné maďarské město, které si zachovalo svoje původní středověké jádro. Pečlivě zrestaurované staré město má mnoho romantických zákoutí, především ve dvorech domů, jejichž vrata se před turisty nezavírají. Ve dvorech jsou také často zbytky hradebních zdí, které dotvářejí romantiku místa.

 

Společně se projdeme městem, které si ale budete moci vychutnat sami a navštívit některé z mnoha muzeí či starých domů, v nichž jsou instalovány dobové expozice. Kdo má rád židovskou tématiku, zajde si k Staré a Nové synagoze. Místo je to opravdu krásné a tak zde nějakou dobu pobudeme.

Informace o zájezdu​​

 

  • v ceně ranní občerstvení, průvodce po dobu zájezdu

 

  • cena nezahrnuje vstupy

 

 

17. září 2022

890,- Kč

Joseph_Haydn.jpg
info.jpg

Slané Neziderské jezero je přírodní památkou UNESCO

 

Neusiedler See je stepní jezero, podobně jako Balaton. Rákosem obklopené jezero pokrývá asi 315 km², je tedy největší vodní plochou v Rakousku. Tak velkou, že kvůli zakřivení zemského povrchu neuvidíte z jednoho konce na druhý. Coby pozůstatek moře v Panonii před 11 miliony let má slanou vodu. 

 

My se zatavíme ve městečku Podersdorf am See a zajdeme si k pláži. Po cestě si si lze posedět v některé z kaváren či restaurací a na závěr si udělat krásnou fotku s proslulým majákem v pozadí.

440782.jpg
SOPRON_office.jpg
bottom of page