top of page

Toulky Karla Hynka Máchy

Toulky Karla Hynka Máchy

Hrad můj z nejmilejších

 

Bezděz je jedním z našich nejkrásnějších hradů vůbec. Majestátně čnící v krajině tvoří nezaměnitelnou siluety viditelnou ze všech stran.  Naše dějiny jsou s tímto místem srostlé, tak pevně jako rostliny koření v zemi. Vyjmenovat všechny osobnosti, které tudy prošly je nemožné a snad jen zmíním pozdějšího krále Václava II., který tu byl vězněn.

 

Za slávu Bezdězu můžeme poděkovat zejména Karlu Hynku Máchovi a jeho romantickým toulkám. Na základě jeho zážitku vznikla překrásně tajemná povídka Večer na Bezdězu, ve které popisuje, jak v hluboký předvečer kráčeje z hradu potkal tajuplnou postavu v kutně.

 

Bezděz inspiroval i mnohé další jako například Elišku Krásnohorskou, když psala libreto pro operu Bedřicha Smetany Tajemství, ale i našeho předního malíře 19. století Josefa Mánesa. Je jisté, že ani nás nenechá chladnými.

Kdyby mohl, tak by mlel

 

Vrátenský větrník je jediným mlýnem holandského typu u nás. Velmi zdevastovaný jej v roce 2015 koupil pan Aleš Křemen, který se na něj díval z letadla a okamžitě se do místa zamiloval. Od té doby jej opravuje. Vysloužil si zcela oprávněně i návštěvu České televize, která tu natáčela pro pořad Krásné živé památky.

Informace o zájezdu

• v ceně ranní občerstvení, průvodce

   po dobu zájezdu


• cena nezahrnuje vstupné

11. července 2020

790,- Kč

Bezdez-hrad-737x415.jpg
info.jpg

Sv. Václave,

oroduj za nás…

 

Kdyby Stará Boleslav byla starou ženou, tak by vyprávěla neuvěřitelné příběhy. O tom nejznámějším,  kdy byl zavražděn sv. Václava, se děti učí ve školách. Už jistě chápeme, že kult tohoto našeho světce je zde hluboce zakořeněný. Legenda je spjatá s památkou ojedinělého charakteru, reliéfem ze 14. století, který je k vidění v prostorách chrámu Nanebevzetí Panny Marie a nazývá se Palladium země české. V Den české státnosti 28. září sem přicházejí stovky poutníků, aby se pomodlili k odkazu sv. Václava a uviděli jeho relikvii, lebku, kterou slavnostně a zcela výjimečně převáží s chrámu sv. Víta v Praze a vystavují právě zde. My budeme mít možnost shlédnout Palladium s ještě se o něm mnohé dozvědět.

54dc928c-9038-40c4-9826-68e07c360b05.jpg
333475.jpg
bottom of page