top of page

Kde bydlí česká šlechta III.

Kde bydlí česká šlechta III.

Návštěva u Kinských

Františka Kinského nemusíme nikomu představovat.  Hlava jednoho z nejstarších ryze českých rodů je od roku 2003 správcem majetku větve z Vchynic a Tetova.  Několikáté období je i starostou města Kostelec, což svědčí o jeho veliké oblibě mezi místními obyvateli.

Správu převzal po svém otci, který se v 8O letech pustil do opravy zdevastovaného zámku. Komunisté z něj udělali ústav pro chov prasat a tak si každý dokáže představit, co vše rodinu Kinských po navrácení majetku čekalo.  Dle svých slov i on páchá „ekonomickou sebevraždu“, protože kořeny jsou silnou motivací a starost o rodový majetek spíše poslání než cokoli jiného.

Pan František Kinský zde vybudoval  otevřené kulturní centrum, které žije po celý rok. V současnosti se chystá točit třetí řadu seriálu Modrá krev, kde putuje po naší zemi a zpovídá všechny potomky šlechtických rodů, kteří se vrátili do Čech, aby pokračovali v rodové tradici.

Santiniho barokní iluze

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Prodělal zásadní architektonickou úpravu zásahem Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

Rod Kolowratů hrál nezanedbatelnou úlohu v historii a politice nejen v Čechách, ale i v celé střední Evropě. Členové rodu zastávali nejrůznější významné funkce.

 

Našli bychom mezi nimi polní maršály, první ministry, nejvyšší kancléře, královské místodržící, guvernéry, ambasadory, arcibiskupy a také podporovatele českého národního obrození. 

Jsou jedním z mála českých šlechtických rodů, které zůstaly za všech okolností věrné katolickému vyznání a byly vždy loajální císařskému trůnu. Zároveň však řada z nich byla horlivými českými vlastenci. 

 

Po roce 1989 jim byly v restituci vráceny rybníky a lesy v Orlických horách (asi 5000 ha půdy), rodový zámek v Rychnově nad Kněžnou, zámek v Černíkovicích a lovecký zámeček Černá Voda v Orlických horách. 

Bližší informace 
zašleme na vyžádání

12. září 2020

820,- Kč

unnamed (5).jpg
info.jpg

Rychnov nad Kněžnou

Město samo o sobě vybízí k návštěvě několika památek. Kdo nebude mít dost zámeckých interiérů, lze je navštívit i zde. Nicméně z trochu jiného soudku pak může být muzeum hraček nebo Památník Karla Poláčka v bývalé synagoze, kde se nachází expozice věnovaná právě zdejším Židům.

rychnov-nad-kněžnou-00003-1200x600.jpg
sv-trojice-foto_Michael_Novotny-e1486990
bottom of page