top of page

Veltrusy -sen hraběte Chotka

Veltrusy

Zámek

Veltrusy je skvost

ve smaragdové koruně

Barokní zámek rodiny Chotků který je zasazený do rozsáhlého parku je jedním z nejromantičtějších komplexů u nás. Zámek působí jako drobná ozdoba, k níž se musíme polehku přibližovat spletí cestiček. Zpočátku si nás bude lehce oťukávat, kdy na nás vykoukne zpoza nečekaných zákoutí. Tím je dám celý charakter krajiny.

 

Veltrusy obýval rod Chotků, jehož proslavila zejména Žofie Chotková, manželka následníka trůnu Ferdinanda d´Este. Tento sňatek ve své době způsobil nebývalý skandál, protože oba manželé nebyli stejného společenského postavení. Víme, že jejich život skončil tragicky v Sarajevu roku 1914.

 

Přeneseme se do doby baroka, kdy Veltrusy prožívaly své nejslavnější období. Navštívíme hlavní sál, rodovou galerii a jako zlatý hřeb Salon Marie Terezie, upomínající na návštěvu samotné císařovny, kdy se zde konal roku 1754 Velký trh tovarů Království českého, první obchodní veletrh na světě.

Lidice

Temná historie na překvapivě půvabném místě

 

Bylo by chybou nenavštívit Lidice, i přesto, že je máme spojené s tragickou historií. Obec nedaleko Buštěhradu a Kladna se během druhé světové války stala symbolem nelítostného fašistického teroru. Lidice, jak známo, byly v noci 10. června 1942 úplně srovnány se zemí, Takzvané nové Lidice se zrodily těsně po válce, asi 300 metrů od původního místa. Dnes je Lidice tragickou připomínkou této hrůzy, a to díky svému památníku s muzeem, nádhernému růžovému sadu.

 

Celým areálem nás provede průvodce, díky kterému se dozvíme příběhy obyvatel, poví nám o expozicích a také o zrození nové obce včetně její současnosti.

Informace o zájezdu

      V ceně:

  • ranní občerstvení

  • průvodce po celou dobu zájezdu

 

cena nezahrnuje vstupné

  • prohlídka celého první patra mimořádně pro nás

  • prohlídka s průvodcem po památníku Lidice


      25. května 2024

950,- Kč

Státní zámek Veltrusy (_zamek_veltrusy) • Fotky a videa na Instagramu - Google Chrome 03.0
info.jpg

   Jako z barokního 

  obrazu

Park obepíná zámek kolem dokola pevnou hradbou stromů. Procházka je utišující balzám, který působí hojivě, ale nenechá nás meditovat příliš dlouho. Neznalého návštěvníka překvapí mnoho velmi originálních drobných staveb, různorodých mostků a soch v krajině. Najdeme zde i egyptskou sfingu a chrám, což je v našich končinách věc nebývalá.

Zámek_Veltrusy,_Laudonův_pavilon,_Veltrusy,_okres_Mělník_03.jpg
emisarius-01-brzak.jpg

Jak se žilo v 50. letech

Expozice Památníku Lidice přibližuje původní poválečnou lidickou domácnost, včetně vybavení. Původní je také domek poblíž Lidické galerie, kde se stálá výstava nachází, postavený v padesátých letech pro přeživší lidické ženy a děti. Expozice je složená výhradně z vybavení, které skutečně sloužilo lidickým ženám a dětem. Podařilo se sehnat i původní elektrickou troubu, konferenční stolek nebo křesla typu ušák.

Největší

růžový sad

Růžový sad v Lidicích je jedním z největších v České republice s více než 24 000 růžovými keři ve 240 odrůdách. Tato nádherná zahrada vznikla na základě iniciativy z Anglie, kde 10. června 1954 spolek "Lidice budou žít", jehož předsedou byl Sir Barnett Stross, poslanec britského parlamentu, představil myšlenku vytvoření růžového sadu. Tento sad byl oficiálně otevřen v červnu 1955 pod názvem "Sad míru a přátelství.". Světová federace růžového společenství (World Federation of Rose Societies) mu udělila nejvyšší možná ocenění – "Award of Garden Excellence," díky němuž se stal jedním z nejvýznamnějších růžových sadů na světě.

Státní zámek Veltrusy (_zamek_veltrusy) • Fotky a videa na Instagramu - Google Chrome 03.0
bottom of page