top of page
  • Writer's pictureBarbora Pavlišová

6 stylových míst, kde lze strávit hezkou dovolenou

Updated: Feb 3, 2020

Republiku brázdím s dosti velkou frekvencí a zůstávám na místech, která si pečlivě vybírám. Každé musí mít něco osobitého, ….náladu, která je cítit kolem.


Prvorepublikový glanc s příchutí luxusu


Neobvyklé stylové ubytování nabízí prvorepubliková vila architekta Zdeňka Pštrosse na skok od bechyňského náměstí. Její velice zajímavé prostorové členění jí dělá dosti výjimečnou. Místo zahrady má vzdušné atrium, na které vedou balkony z některých pokojů. Nabídka je pestrá, od velkého apartmánu s francouzským oknem směrem ke klášteru, až po menší útulné pokojíky. Ubytování je cenově dostupné, ráno se servíruje snídaně v přízemí atria, ale zejména je to příhodné místo, odkud je všude kousek. Bechyně jako taková je kouzelné místo, kde se setkává dávná historie s tou novější, takže si tu každý najde to, co je mu bližší. Krásné procházky podél Lužnice s výhledy na panorama města, renesanční zámek, bývalý klášter shlížející do údolí, architektura minulého století, a nebo jen bezcílné bloudění uličkami.


Kouzelné zámecké bydlení na České Loiře


Když manželé Nováčkovi koupili zámek Potštejn na základě pořadu Památky na prodej, vybudovali z vrchního patra penzion s několika pokoji. Na nás připadl ten největší apartmán s obrovským obývákem, protože ostatní byly již rezervované. Nelitovali jsme ani na okamžik. Místo působí útulně a velmi domácky, zejména díky péči paní Nováčkové a její dcery. Hosté se tu oprávněně cítí jako doma, a to právě díky vstřícnému přístupu majitelů. Snídaně se podává v krásných klenutých prostorách, která přes den slouží jako kavárna. Hosté mají navíc možnost účastnit se prohlídky zámku v ceně ubytování, a pokud mají děti, mohou navštívit pohádkové muzeum v přízemí zámku. Okolí je prošpikované zámky a hrady, a tedy týden na dovolenou v okolí řeky Orlice je opravdu málo.


Statek oživující krajinu bývalých Sudet


Ostré je vesnice tak trochu na konci světa, až za Úštěkem, odkud cesta nevede už snad nikam. Obklopena je ale krásnou krajinou, v níž se jako zjevení objeví úchvatné pamětihodnosti. Například zřícenina hradu Helfenburk, zaklíněná v okolních lesích, do kterého se musíte trochu prokousat porostem, ale dorazíte k ní překrásnou procházkou. A nebo samotné město Úštěk, které mnohokrát posloužilo filmařům a skrývá množství velice zajímavých míst. Statek Pod kalvárií v Ostrém je příjemným místem, pokud hledáte ticho a klid a skutečný odpočinek mimo ruch světa. Pokoje jsou útulné a vkusně zařízené. Ráno pak můžete vyrazit na vrch Kalvárie a pokochat se krásou Českého středohoří.


Chaloupka v lesích Máchova kraje


Českolipsko je maličko ve stínu svých slavnějších sousedů Křivoklátska a Českého středohoří. Kroky turistů většinou vedou na Bezděz a Máchovo jezero. Pokud ale pojedeme o něco dále, máme šanci narazit na méně objevenou část, kterou si v dřívějších dobách zamiloval právě Karel Hynek Mácha. Je zde množství chaloupek k pronajmutí, od těch původních až po novější, kterou jsem vybrala jako svůj další tip. Musím říct, že najít ji bylo bez podrobnějšího popisu bylo obtížnější, protože jezdím bez GPS. Chalupa zářící novotou je schoulená k lesu až na jednom z konců Hradčan pod Ralskem. Klid a mír jsou hlavní devízou tohoto ubytování. Nicméně musím podotknout, že překvapením pro nás byla opravdu neobyčejná snídaně, kterou nám majitelka naservírovala skoro do postele. S nebývalou kreativitou zkombinované domácí potraviny ozdobené jako umělecké dílo ovocem a zeleninou z vlastní zahrádky činí z tohoto místa opravdu ubytováním na úrovni, kterou by jí mohl závidět kdekterý čtyřhvězdičkový hotel.

Apartmán Hradčany Ralsko


Hotelové ubytování v šumavských kopcích


Ne každý dává přednost hotelovému ubytování mnohdy pro jeho neosobní přístup, ale Hotel Annín je výjimkou. Jednak pro svoji velikost, ale také pro služby, které nabízí, může být vhodným místem, pokud chceme strávit dovolenou v komfortu, kdy se o nás stará někdo jiný než my sami. Majitel hotelu byl všudypřítomný a dohlížel nad jeho chod. Vkusné pokoje, bazén s whirlpoolovou vanou a saunou jsou příjemným bonusem, protože pokud jedeme na Šumavu, tak procházky jsou tím hlavním lákadlem. Annín je bývalá sklářská ves, kde se stále nachází jedna z mála funkčních skláren na Šumavě, ale také je tu k vidění úžasný středověký kostel s hřbitovem.

174 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page