top of page

Polské poklady

Polské poklady

 

O Polsku toho víme málo, a ještě méně o tom, co máme téměř těsně za hranicemi.  Zámek Ksiaz je momentálně rezidence na skále, obklopená zahradami a rozsáhlým krajinářským parkem. Přímo pod ním se pak nachází nacistická tajná továrna, jejíž účel doposud není zcela jistý. Kousek odtud  je pak už jen skok do Svídnice, proslulou neobyčejným chrámem Páně, zapsaným na seznamu UNESCO. 

Kráska

mezi zámky

 

Zámek Książ je nejen jedním z nejkrásnějších polských zámků, ale hned po Malborku a Wawelu také třetím největším v Polsku. 

Roku 1605 zámek získala rodina Hochbergů, která si jej udržela po celá tři staletí. Ti se v té době stali jedním z nejvlivnějších a nejbohatších pruských rodů.  Přestavěli  zámek na honosné pompézní sídlo překvapující svou velikostí.

 

Prohlídková trasa vás provede od přízemí až téměř po půdu labyrintem různých pokojů  a zákoutí celého zámku.  Vše se bude odehrávat s českým audioprůvodcem, který je zde k dispozici.  Trasa je to vskutku dobrodružná a zahrnuje také části původního renesančního hradu.  

Tajemné podzemí  hradu Ksiaz

 

Štoly pod hradem Książ byly vybudovány v rámci Projektu Riese v letech 1944-1945. Dodnes se neví přesně, k jakým účelům měly být využívány. Štoly byly postaveny silami vězňů z nedalekého německého koncentračního tábora Gross Rosen.

 

Během prohlídky se návštěvníci dozvědí mimo jiné o tajemstvích podzemí hradu Książ, teorii o účelu jejich vzniku a také tragický příběh vězňů, jejichž rukama byly tyto tunely vyhloubeny. Prohlídková trasa je obohacena o speciální multimediální stezku se zvukovými a vizuálními efekty. 

info.jpg
Informace o výletě

 

v ceně ranní občerstvení, průvodce po dobu zájezdu

 

cena nezahrnuje vstupné

 

23. 8.  - 24. 8. 2025​

   3600,- 

unnamed.jpg

     Dřevěné baroko         jako z cukrkandlu

Kostel Míru představuje fenomén světového významu. Měl se rychle obrátit v prach, stojí však dodnes a již 360 let udivuje svou konstrukcí a fascinující výzdobou. Roku 2001 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Po překročení prahu kostela budete skutečně ohromeni. Jeho interiér představuje zářný příklad barokního umění. Empory, sochy, obrazy a ozdobné prvky jsou fascinující, překvapí vás detaily a precizností jejich provedení. 

kostel-Miru-sv-Trojice-ve-Svidnici-IMG_5534-3.jpg

Kousek džungle v Evropě

Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá evropská rarita – národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. Rezervace je přístupná po 1,2 km dlouhé podlážkové naučné stezce, která vede po dně vyschlého jezera. Míjet budete bublající prameny tzv. mofety, zajímavou floru a faunu, které nikde jinde ke spatření nejsou.

Barevné

Dolní Slezsko

Pevnosti a hrady plné duchů, zlaté, stříbrné a uranové doly, jeskyně, překrásné národní parky (Krkonoše a Stolové hory), spoustu horských letovisek a nejvíce lázeňských měst v zemi. Kromě toho je prošpikováno hrady a zámky.  Na seznam UNESCO byly zapsány unikátní kostely Míru ve Svídnici a Javoru. Jedná se o nejkrásnější církevní stavby ze dřeva v celé Evropě.

kostel-Miru-sv-Trojice-ve-Svidnici-IMG_5524.jpg
palmiarnia-walbrzych.jpg
bottom of page