

cestovní agentura
Oravská dobrodružství




Neuvěřitelný
hrad
Návštěva jednoho z nejkrásnějších slovenských hradů je zážitkem. Byl vybudovaný na skále nad řekou Oravou v Oravském Podzámku jako „orlí hnízdo“. Z původní malé pevnosti ze 13. století vznikl rozsáhlý hrad se 145 místnostmi.
Budovy a interiéry nesou prvky snad všech slohů až do současnosti a je tak stále živým komplexem, jehož vývoj se nezastavil ani dnes. Pod celým hradem se nachází sít tajných chodeb.
Je také oblíbenou filmovou lokalitou a kromě českých a slovenských pohádek se zde natáčel například i známý Upír Nosferatu nebo americký film Dračí srdce II.
Plavba na
vorech
Není prostě možné, abyste si na Váhu nevyzkoušeli na vlastní kůži, jaké to je jet na vorech. Pltě neboli vory brázdily hladinu slovenské řeky Oravy již před tisíci lety, kdy se začaly používat pro přepravu dřeva a dalšího zboží až k Černému moři.
Dnes se na dokonalé replice tradičního voru svézete i vy k impozantnímu Oravskému hradu.
Vor váží asi 1100 kilogramů a na délku měří něco přes sedm metrů – právě tak dlouhé kmeny karpatských smrků se totiž kdysi převážely do přístavů v Černém moři.
Zhruba hodinovou plavbu na dvanáctimístném voru řídí 2 voraři, kteří určují směr plavby zhruba 3,5, m dlouhým ráhnem. Nemusíte se ale bát, převrácení nehrozí a vln se také nedočkáte.
Informace o výletě
v ceně ranní občerstvení, průvodce po dobu zájezdu
cena nezahrnuje vstupné
26. 8. - 27. 8. 2023


Jeden ze sedmi UNESCO
Dřevěný artikulární evangelický kostel v Leštinách z roku 1688 s dřevěnou zvonicí, byl v roce 2008 zapsaný s dalšími 7 dřevěnými kostely Karpatského oblouku do seznamu světového dědictví UNESCO. Kostel nechal postavit Job Zmeškal, kapitán hradní stráže na Oravském hradě.
V areálu kostela se nachází srubová márnice a zvonice z roku 1777 a také evangelický hřbitov.
Z architektonického a stavebně-konstrukčního hlediska je to nejlépe dochovaný dřevěný artikulární kostel na Slovensku.
Skanzen jako z pohádky
Více než 50 staveb lidové architektury rozestavěno v několika celcích připomínajících jednotlivé části Oravy. Vidět je zde možné technické stavby jako mlýn na vodní pohon, plátenický mandl na hlazení modrotisku, lisovna, hrnčířská pec a jiné. Většina vystavovaných obydlí byla odkoupena od původních obyvatel, přemístěna a nově postavena v prostorách muzea.
Muzeum je rozděleno na 5 celků: Dolnooravský náves (vesnice s tržištěm), Hornooravská ulice (typická oravská ulice s řadovou zástavbou), Goralské lazy (rozptýlené usedlosti v horském prostředí), Kostel s hřbitovem, Mlynisko s mlýnem a valcha a po okrajích areálu jsou umístěny sezónní stavby. Chov domácích zvířat a pěstování tradičních plodin v letním období reálně přibližují tehdejší život na oravském venkově.

