top of page

Malý Louvre na Labi

Malý Louvre na Labi

Lobkovické

sbírky v renesančním drahokamu 

Lobkovicové jsou jedním z nejvýznamnějších českých rodů, který má v držení několik budov po celé republice. Mimo jiné i palác na Pražském hradě nebo Mělník či hrad Střekov. Jsou vlastníky proslulé vinice v litoměřické oblasti.

Celé Nelahozevsi bezkonkurenčně dominuje masivní renesanční zámek s půdorysem do „U“, připomínající tak italskou pevnost. Není to až tak divné, protože na jeho stavbě pracovali italští stavitelé. Zdi zámku jsou pokryté výraznou sgrafitovou výzdobou znázorňující scény

z bible a antické mytologie. 

 

Co určitě ohromí, je dechberoucí sbírka obrazů starých mistrů zastoupená třeba Janem Brueghelem st., obraz Hygieia krmící posvátného hada Petera Paula Rubense, obrazy dalších mistrů jako Cranacha Veroneseho a mnoha dalších.

Slavná přemyslovská Budeč

 

Hradiště na Budči bylo prvním mocenským centrem Čechů. Knížecí dvorec stál na akropoli, obklopené palisádou. Bylo tu několik obytných a hospodářských budov. Hlavní byly dva kostely. Rotundu sv. Pavla a Petra založil kníže Spytihněv na přelomu 9. a 10. století. Tehdy tu bylo jedno z hlavních přemyslovských sídel, zde vznikl český stát.

Navštívíme románskou rotundu sv. Petra a Pavla, ke které se dostaneme romantickou procházkou z obce Zákolany.

Informace o zájezdu

• v ceně ranní občerstvení, průvodce

   po dobu zájezdu


• cena nezahrnuje vstupné

10. července 2021

790,- Kč

foto_001.jpg
info.jpg

Rodák proslulý

až za mořem

 

V budově, kde sídlí muzeum našeho světově proslulého skladatele měli Antonínovi rodiče řeznictví a hostinec. V Nelahozevsi, která byla dříve menší než dnes, prožil Dvořák přibližně svých prvých čtrnáct let. Zde se projevilo i chlapcovo hudební nadání, když dostal základy ve hře na housle, ve zpěvu a patrně i v klavíru.

260f072ef34f36d2918faa9e94c70b7e_resize=

Kde našel

útočiště

francouzský král

Sláva Buštěhradu je sice ta tam, ale s trochou fantasie si lze představit, jak velkolepým místem byl. Budova stavěná podle plánů Kiliína Ignáze Diezenhofera byla mimořádná a jedině ta mohla posloužit jako sídlo exilového krále Karla X. Ten zde našel domov na několik let. V jeho doprovodu jako domácí učitel přišel i Joachim Barrande, který zde natrvalo zůstal a proslavil se jako geolog. No a kdyby nebylo těchto událostí, tak by zcela jistě nebyl naleze náš proslulý trilobit, kterým se pyšní Národní muzeum v Praze.

26460b6b-5616-4706-bac8-b460ce5bf462.jpg
bottom of page