top of page

Na kávu k Čapkům

Na kávu k Čapkům

Rokokový

skvost

Dobříš je méně známý zámek, který po válce sloužil jako Domov spisovatelů. Tato socialistická organizace umožnovala na Dobříši dožít různým umělcům, nejen těm, kteří se živili perem. Poslední léta tu vedle ředitelny strávila přední herečka prvorepublikové filmové scény Adina Mandlová. Dodnes je součástí expozice i typický pokoj, který zde Československá republika nechal pro spisovatele zařídit.

 

Po revoluci se majetek opět vrátil do soukromých rukou rodu Collorado Mansfeld. Ti zde zřídili jak nový prohlídkový okruh, tak restauraci, ale i hotel. Uznáte sami, že takový „barák“ spolkne spoustu financí, a tudíž je nutné mít přísun peněz na více frontách. Například se tu dost často točí české i zahraniční filmy. Mohli jste tu narazit třeba i Jackieho Chana nebo Lorenza Lamase.

Projdeme si zde prohlídkový orku s průvodcem a zahradu. Čas bude i na kávu či malý dezert.

Zahrada jako pro císařovnu

 

I díky těmto komerčním aktivitám se ovšem mohla zrekonstruovat francouzská zahrada v plné kráse. Podobá se nejprestižnějším zahradám v Rakousku či Německu. Nechybí tu ornamentální záhony, kašny a další vodní prvky. Autor soch Fr. Ignác Platzer byl naším předním barokním mistrem v oboru a je to znát. Na formální zahradu navazuje velký anglická park a procházet se můžete do úmoru.

Projdeme si zde prohlídkový orku s průvodcem a zahradu. Čas bude i na kávu či malý dezert.

Informace o zájezdu

      V ceně:

  • ranní občerstvení

  • průvodce po celou dobu zájezdu

  • odborný výklad v Čapkově vile (naším průvodcem)


     • cena nezahrnuje vstupné


     27. května 2023

950,- Kč

IVUhdGZIWVT.jpg
info.jpg

Na kafíčko

k Čapkům

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Dům s přilehlým rybníkem byl kdysi součástí velkostatku podnikatele Václava Palivce, bratra překladatele a básníka Josefa Palivce, který se v roce 1930 oženil s ovdovělou sestrou bratří Čapků Helenou. A když si Karel Čapek po šestnáctileté známosti konečně vzal 26. srpna 1935 herečku Olgu Scheinpflugovou, poskytl velkostatkář novomanželům dům se zahradou k celoživotnímu užívání. Usedlost se oběma zalíbila. Čapek zde pobýval od jara přes léto, houbařil, s oblibou sedával v zamyšlení na kopečku nad rybníkem, u potůčku čekával na ledňáčka, ale především psal.

Památníkem nás provede průvodce a nadýcháme se atmosféry Čapkova letního sídla v přilehlé zahradě.

zamekdobris.cz_.jpg
Image.jpg
bottom of page