top of page

Fantastické pernštejnské panství

Fantastické pernštejnské panství

Zdaleka nejen

perník

Pardubice voní nejenom perníkem, ale jsou prosáklé historií skrz na skrz. Středověký ráz  dokládá velice malebné náměstí s překrásným renesančními domy a zdobenými fasádami. Celá tahle nádhera  se vine až ke vstupu do zámeckého areálu. 

V Pardubicích nás bude čekat průvodce, který nám celou historii města propojí  s rodem Pernštejnů, kteří se tak zásadně otiskli na tváři města.  Nicméně Pardubice jsou i centrem moderní architektury, tudíž  bude procházka velmi barevná.

              Sláva   

              Pernštejnům

 

 

Navštívíme renesanční pardubický zámek, který vznikl za vlády pánů z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Je krásný a unikátně dochovaný. V interiérech najdete například nejstarší renesanční nástěnné malby v Čechách.

V jednom z rytířských sálů je na stěně vyobrazena Štěstěna vrtkavá, Fortuna volubilis, zřejmě nejstarší akt v dějinách českého výtvarného umění. Zjistíme zde, jak významný otisk zanechala renesance v Čechách díky Pernštejnům a můžeme být právě hrdí na naše kulturní dědictví. 

 

Původní vodní hrad  přestavěný na  výstavní rezidenci  obklopuje unikátní certifikační systém,  který nyní slouží jako vyhlídková terasa.  V parku křičí pávi, kterých je tu bezpočet,  poskakuji zde veverky  ale z místa čiší klid a pohoda.

Informace o výletě

 

v ceně ranní občerstvení, průvodce po dobu zájezdu

 

cena nezahrnuje vstupné

 

 2024

Turistické informační centrum Pardubice (_visitpardubice) • Fotky a videa na Instagramu -
info.jpg

  Jak z honu udělat     světový dostih

 

Slavná doba Pardubic skončila roku 1560. Pernštejnové se dostali do dluhů a museli město prodat budoucímu císaři Maxmiliánu II. Habsburskému. Další rozvoj Pardubic nastal až s příchodem železnice v polovině 19. století. Ve městě tehdy sídlily i vojenské posádky, a aby se velitelé, často z řad šlechty, zabavili, pořádali parforsní hony. Pardubické hony byly vyhlášené, přijel sem na ně i císař František Josef I. s císařovnou Sissi. V návaznosti na hony pak vznikly i dostihy, tedy Velká pardubická. 

              Nepřehlédnutelná Kunětická Hora

 

Kunětická hora je charakteristickou dominantou východočeského Polabí, daleko viditelnou, ať jedete z jakékoliv strany.  Poloha samotného hradu láká neodbytně k návštěvě a vynechat jej na svých toulkách  Pardubickem by byla chyba.  Skrývá totiž nejenom hrad samotný, což je patrné od prvního pohledu,  ale jeho zvláštní historie nabízí i trasu, kterou nenajdeme na žádném jiném hradě.

b44bd274-9d39-44d6-b537-09006d27bca5.webp (1360×900) - Google Chrome 02.08.2024 22_54_14.p
Pardubice,_Pernštýnské_náměstí,_západní_strana (1).jpg

Proslulé interiéry Dušana Jurkoviče

 

Hrad měl v minulosti dost namále, protože se v jeho blízkosti začal těžit kámen a postupně se narušila statika podloží. Skupina nadšenců hrad de facto zachránila v posledních chvíli.

 

V roce 1919 hradní zříceninu zakoupil pardubický Muzejní spolek, z jehož podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo a následně zahájilo opravy. Byly zčásti provedeny podle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče. Právě na základě této koncepce vznikla i vyhlášená restaurace s hodnotnými interiéry v západním traktu.

 

V současné době nabízí druhá prohlídková trasa  kompletně zrestaurované místnosti navržené slavný architektem včetně nábytku. Provedou nás i  historií celé obnovy a dostaneme se také na ochoz, ze kterého je úžasný výhled do okolí.  Kuňku,  jak Kunětickou horu nazývají místní, budeme  mít prozkoumanou takříkajíc od sklepa až po půdu.

Turistické informační centrum Pardubice (_visitpardubice) • Fotky a videa na Instagramu -
bottom of page