top of page

Za všemi krásami vzdáleného Chebska

Za všemi krásami vzdáleného Chebska

 

Cheb je pro nás opravdu výspa naší země, ale právě proto se v ní musíme zdržet a pořádně ji prozkoumat. Čeká nás hrad s unikátní románskou kaplí a městečko s hrázděnými domy zvaný Špalíček, kterými nás provedou místní průvodci. Zavítáme do Františkových lázní, kde se projdeme po pavilonech a pramenech. Vyšplháme na zajímavou rozhlednu a zakončíme vše v přírodní rezervaci SOOS se vzácnými vývěry minerálních pramenů.

Vražda, která

proslavila Cheb

 

Najmeme si průvodce, protože to bude pro nás ta správná studna informací. Projdeme se po náměstí, na kterém se nachází spousta velmi starobylých domů. Tyto domy mají německý ráz a odlišují tím město na hony od těch, která jsou pro naši republiku typická. Uslyšíme mnohokrát o proslulém Albrechtu z Valdštejna, jehož velmi divoký život se zakončil právě zde. Bude příležitost navštívit onen dům, kde s ním zúčtovali jeho protivníci.

 

Albrecht z Valdštejna byl ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik?

V roce 2024 si bude Cheb připomínat 390 let od jeho zavraždění.

film Dračí srdce II.

     Františkovy lázně  

 

Nemůžeme si nechat ujít návštěvu těchto lázní, které byly před krátkou dobou zapsány na seznam UNESCO. Projdeme se po nich s průvodcem, a tudíž získáme naprosto erudovaný přehled. Františkovy Lázně jsou malebné město s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Město i lázně vznikly teprve roku 1793 z nařízení císaře Františka I. a díky jednotné klasicistní architektuře mají lázeňští hosté dodnes pocit, jako by se vrátili do starých časů.

Množství různých pramenů umístěných v originálních pavilonech, kolonády a stylového hotely dodávají místu výjimečný ráz. Bude čas i na vlastní rozjímaní a kochání.

info.jpg
Informace o výletě

 

v ceně ranní občerstvení, průvodce po dobu zájezdu

 

cena nezahrnuje vstupné

 

24. 8.  - 25. 8. 2024​

   3600,- 

#frantiskovylazne na Instagramu _ Hashtagy - Google Chrome 02.09.2023 9_45_02 (2).png

     Unikát 

    zvaný falc

      V České republice máme mnoho hradů, ale tento se naprosto vymyká. Patří mezi hrstku dochovaných sídel císaře Svaté říše římské a je jediným takovým příkladem u nás. Odborně se jí říká „falc“ a má jasně danou strukturu. Významné i méně významné falce se nacházely na desítkách až stovkách míst dnešního mecka a sousedních států. Často byly umísťovány ve vzdálenosti přibližně 30 km, která odpovídá jednomu dni cesty na koni

Na hradě se nachází zcela unikátní dvoupodlažní románská kaple svatého Erharta a Uršuly. Je to dech beroucí místo, kam prostě musíme.

1-8.jpg

Český Yellowstone

Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá evropská rarita – národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů, přezdívaná český Yellowstone. Rezervace je přístupná po 1,2 km dlouhé podlážkové naučné stezce, která vede po dně vyschlého jezera. Míjet budete bublající prameny tzv. mofety, zajímavou floru a faunu, které nikde jinde ke spatření nejsou.

Honosná

Bismarckova rozhledna

Jednou ze tří českých věží, které se stavěly na počest německého kancléře Otto von Bismarcka, je Bismarckova rozhledna na Zelené hoře u Chebu. Rozhledna byla slavnostně otevřena v roce 1909 a patřila k tajnostem Železné opony – stála totiž v hraničním zakázaném pásmu.

úvodní.jpg (1500×844) - Google Chrome 02.09.2023 7_26_01 (2).png
úvodní.jpg (1500×844) - Google Chrome 02.09.2023 7_25_33 (3).png
bottom of page