top of page

Benátky

Benátky

Myslíme si, že je známe, že?

Mnoho z lidí má návštěvu Benátek za sebou, ale pokud v nich nebydlíte alespoň pár dní, tak jste je vůbec nepoznali. Největší zajímavostí tohohle města je jejich neobvyklý tep a každodenní život, který je tak odlišný ode všeho, co kolem známe. Benátky jsou skutečně jedinečné, ale potřebujete na ně čas.

Budete mít 4 plné dny a noci, abyste se nadýchali atmosféry, poseděli u kanálu a počkali až vám příliv smáčí nohy.  

  • Jak pojedete ?

                  Vlakem tam i zpět. Je to nejlepší možná varianta, která existuje. Cesta tam bude přes noc na lůžku z Vídně, kam se dopravíte z Brna též vlakem. Ráno vás probudí průvodčí, donese lehkou snídani a vystoupíte přímo na nádraží Santa Lucia v Benátkách. Cesta zpět proběhne přes den a máte se skutečně nač těšit. Od začátku až do Vídně je to neskutečná vyhlídková jízda všelijakými panoramaty. Začnete nostalgickým loučením s Benátkami přejetím přes lagunu, následovat budou zaklíněné kaňony při přechodu přes hranice a téměř po celý zbytek nádherné pohledy na hory, vesnice a údolí rakouských Alp. Už samotná cesta bude zážitkem a pravým vyvrcholením celého výletu.

  • Kdy

      se jede ?

Pojedete koncem září 2023.  Už není tolik přecpáno, počasí je relativně stabilní a záplavy nehrozí.   

 

  • Kde budete spát ?

Nemůžete být ochuzeni o zážitek spaní v centrálních Benátkách. Bude bydlet v jednom z domů postavených na kůlech s dalšími spolucestujícími. Byty budou místních, tedy nečekejte hotelový servis, ale naopak autentickou atmosféru místa, tak jak ji zažívají Benátčané. Mimo jiné hotely jsou tu neskutečně drahé. K dispozici budete mít koupelnu a kuchyň. Záleží také na tom, v jakém seskupení pojdete. Pokud jako parta,

tak je možné, že budete

mít celý byt jen

pro sebe.

  • Kolik vás pojede ?

Malá skupinka do 15 osob maximálně. 

  • Jak jíst, abyste neumřeli hlady ?

Nemá smysl se zdržovat vařením či chystáním svačiny. Navíc budete mít   chut´ ochutnat některá z místních jídel. Poradíme, jak to udělat, abyste měli i svůj gastronomický zážitek.

regional-train-brenner-railway-austrian-alps-regional-train-brenner-railway-austria-198415
  • Něco navíc

V době vaší návštěvy bude v Benátkách probíhat mezinárodní přehlídka moderního umění slavné Biennale, v roce 2023 zasvěcené architektuře. Vůbec neváhejte ani vteřinu nad tím, zda máte do některého z objektů vkročit či ne. Prostě musíte…..ne nadarmo je to nejprestižnější přehlídka svého druhu v Evropě.

IMG_20220928_184204 (1).jpg
  • Co ještě

      potřebuji vědět? 

Podrobnější informace nejlépe získáte, když se s námi spojíte. I my chceme vědět, s kým budeme cestovat.

Vše si řekneme osobně. 

IMG_20220927_173623.jpg
IMG_20220929_231550.jpg
FlorenceCity,AccademiaGallery,andUffiziG

Zde je zevrubný program

  1. den 

   Projdete se Benátkami a hned bude následovat návštěva Dóžecího paláce. V ceně budete mít i vstup do  dalších objektů jako je Palazzo Correr a Biblioteca Marciana, a tudíž se musí návštěvy rozplánovat i na jiné dny.  Projdete si jednu ze čtvrtí Benátek a navštívíte některý z kostelů, který ukrývá umělecká díla. Bude záležet na tom, který budete mít poblíž. Nebojte se, téměř v každém najdete minimálně jeden ohromující obraz a stavby samotné jsou architektonickým skvostem.

   2. den

   Koupíte si lístek na loď a budete mít volnost v pohybu po Velkém kanálu a kolem celých Benátek. Přes čtvrt Cannaregio s židovskou čtvrtí se vydáte na výjimečný ostrov mrtvýchhřbitov San Michele. V žádném případě jej nelze vynechat. Možná budete svědky posledního rozloučení, a to je skutečně jev jinde nevídaný. Přepravíte se na blízký ostrov Murano, který je proslulý výrobou skla. Určitě si budete chtít něco malého koupit a věřte, že jsou na vás připravení. Bytových doplňků ze skla je tu mnoho a jsou dost vkusné.

 

  3. den

  Využijte stále možnosti plavby a přejedete na další ostrov laguny zvaný Burano. Ten má naprosto jinou atmosféru díky své barevnosti a titěrnosti. Z něj se vydáte do úplné výspy Benátek na Torcello. To je místo, kam chtějí jet všichni zasvěcenci umění a znalci historie. Není se co divit, protože se tu nachází nejstarší kostel v laguně. Vystoupáte na věž, která je schůdná i s bolavými koleny, protože nepůjdete po schodech, ale nakloněných plošinách a konečně se seznámíte s pravou tváří benátské laguny. Pohled je to úchvatný. Zpět v Benátkách naberte dech v restauraci či vinárně a večer se vydáte noční lodí do centra, abyste se mohli pokochat osvětlenými paláci na Grand Canalu.

  4. den

  Už budete trochu unavení, ale přemůžete se. Doporučujeme ranní vydatnou snídani v některé z místních bister, sklenici vína a znovu pak lehce vklouznete do atmosféry města. Můžete využít lístků k návštěvě zbylých dvou objektů, Palazzo Correr a Biblioteca Marciana, a nebo si můžete dělat co je vám libo. Průvodce vám poradí, co ještě vidět.

Přece jen něco z průvodce
 

Nemá smysl se tu rozepisovat o všech krásách Benátek. Jen vězte, že to, co o nich víte je skutečně málo. My se vám je pokusíme ukázat v novém světle a vtáhnout vás do jejich tepu.

Dóžecí palác

Tahle stavba má právo používat mnoho nej: největší, nejfotografovanější, nejmonumentálnější nebo nejníže položený v celých Benátkách. Je to taková Eifellova věž Paříže. Uvnitř je to zajímavější než  byste očekávali. Obrovské místnosti, kde zasedala hlava města, vězení, tajné chodby, spousta obrazů, takže hlava se bude točit.

Palazzo Correr

Je to vlastně další křídlo budovy, která obklopuje celé náměstí. Odlišuje se od ostatního vnitřním designem. Mže za to Napoleon, za kterého v palác vznikly překrásné klasicistně střídmější sály. Součástí je ovšem rozsáhlá sbírka.

Kostely

Nemusíte chodit do žádného muzea, abyste viděli obrazy těch největších umělců. Pro mnoho benátských chrámů na zakázku tvořili třeba Tizian nebo Tintoretto. Je skutečně nač se dívat.

Scuola di san Rocco

Toto je naprosto ojedinělý typ architektury s jedinečnými interiéry. Veškeré sály pokrývají neskutečně obrovská mistrovská díla. Scuola se řadí k nekrásnějším interiérům v Itálii vůbec, tudíž budete ohromeni.

Ca' Rezzonico

 

Úchvatný palác ukrývá velmi neotřelou sbírku uměleckých předmětů. Například jsou to obrazy kreslené uhlem, jejichž průkopnicí byla žena.  Mimo jiné jsou tu dva obrazy benátského rodáka zvaného Canaletta, který proslul pohledy na různá evropská města. V Praze máme také jeden, a to v Lobkovické paláci a máme tím pádem velké štěstí.

Spolu s Palazzo Mocenigo  a rodným domem dramatika Carla Goldoniho tvoří triptych výletu za poznáním typického benátského domu 18. století. V druhém jmenovaném vám krom jiného ukážou historii parfémů, což je znát hned u vchodu, protože je dům celý provoněný od půdy až po sklep.

Židovská čtvrť v Cannaregio

Málokdo ví, že slovo ghetto bylo poprvé použito právě zde, a pak se již používalo pro označení podobných městských částí různě po světě. Potkáte tu stále židovské obyvatele, košer restaurace, a zejména budete vtaženi do běžného života těhle Benátčanů. A hlavně tu najdete zajímavé umělecké krámky, kde se budete chtít zastavit a zcela vážně zvažovat koupi originálního výrobku.

Ostrovy

 

Benátky jsou skutečně jedinečné, ale jejím největším zázrakem je samotné položení na laguně. To ovšem člověk zjistí až když vyjdeme mimo město na vedlejší ostorvy. Tam začne trochu chápat skutečnou podstatu toho, po čem kráčí. Každý z ostrovů má zcela odlišný charakter, takže plést s evám nebudou.

San Michele je ostrovem mrtvých, kde se nachází pouze hřbitov. Pouze je skutečně jen nadsázka, protože je to nesmírně zajímavé místo. Místo posledního odpočinku Igora Stravinského a dalších, jejichž život se tu dovršil. Velmi osobitý styl pohřbívání je ještě znásobený tím, že hrobník nemůže kopat níž pod povrch. Vše vám prozradí průvodce na místě.

 

Burano je oproti tomuto velmi malebné a roztomilé. Malé barevné domky rozmístěné podél kanálu s mnoha obchůdky zaručí příjemnou atmosféru po celý den. Na druhé stran ostrova, který je ovšem dost malý, najdete příjemné plážové korzo k procházce.

 

Murano je pověstné výrobou skla. Sláva tohle ostrova trvala dlouho. Snad v žádném našem zámku nechybí benátské zrcadlo nebo lustr vyrobený právě zde. Po návštěvě Murana už jistojistě každý rozezná výrobek Benátčanů od nás Čechů, kteří jsme vlastně zapříčinili pád zdejšího obchodu. Stali jsme se pro ně nebezpečnou konkurencí.

 

Perličkou,a  to doslova, je malinké Torcello. Jakoby zapomentuá výspa benátské laguny. Na ní se nachází úchvatná románská bazilika s přenádhernou byzantskou mozaikou. Je to tu úžasné. Dokonce zde můžete překročit kanál po mostě, který jako jediný ze dvou dochovaných nemá zábradlí. Takto totiž dříve vypadaly skoro všechny mosty v Benátkách.

The_Basilica_of_Torcello.jpg
bottom of page