top of page

Vídeň plná secese

Vídeň plná secese

Při zmínce o Vídni se nám vybaví zejména slavní Habsburkové nebo káva a sachr dort. Nicméně je třeba rozšířit obzor a zjistíme, že je to také centrum secese, kde se setkává duch moderny a avantgardy. Nahlédneme do fascinujícího světa stylu Jugenstill, který je vlastně jiným názvem pro secesi. Ve Vídni se nachází hned několik ohromujících příkladů tohoto stylu.

Pohádkový kostel

 

Kostel sv. Leopolda ve Steinhofu, je mistrovským architektonickým dílem navrženým Otto Wagnerem a postaveným v letech 1904 až 1907; je to první kostel období modernismu v Evropě.

Wagner také navrhl většinu vnitřního vybavení, od svítidel až po lavice a oltáře. Měděná kopule je vidět už z dálky, protože kostel se tyčí nad celým komplexem bývalé městské psychiatrické léčebny na kopcovitém západním předměstí města. 

Informace o zájezdu

• v ceně ranní občerstvení, průvodce

   po dobu zájezdu


• cena nezahrnuje vstupné

 23. března 2024

950,- Kč

info.jpg

Vila

jako pro víly

 

Kromě secesního kostela ve Steinhofu navštívíme také opulentní vlastní vilu předního vídeňského architekta Otty Wagnera. Budeme mít trochu pocit, že jsme se octli v jiném světě. Tento dům zcela kontrastuje s barokním paláci v centru města. Průvodce nás provede vilou samotnou, kterou Otto Wagner nechal postavit pro sebe a svou milovanou manželku Louise.  Se svými legendárními letními večírky a salony se pověst secesního klenotu rozšířila daleko za hranice města. Setkávali se zde velikáni své doby jako např. Gustav Klimt, Adolf Loose nebo Gustav Mahler.

Architekt, který vtiskl Vídni naprosto novou tvář a obohatil ji o úžasné bezkonkurenční budovy.

gloriette.webp (1890×700) - Google Chrome 21.10.2023 22_40_52.png
hofpavillon-hietzing-bild-wien-museum-otto-wagner.webp (1920×1080) - Google Chrome 21.10.2

Soukromá

železniční

stanice pro císaře

Železniční stanice v Heitzingu je naprostý unikát v mnoha směrech. Z Wagnerovy iniciativy byl na nádraží Hietzing postaven pavilon speciálně pro císaře Františka Josefa a jeho nejužší kruh rodiny a dvořanů. Budova měla sloužit všem potřebám císaře a jeho doprovodu. To, že František Josef použil pavilon k výletu na Stadtbahn skutečně jen dvakrát, bylo pro Otto Wagnera druhořadé.

otto-wagner-kirche.jpg

Luxusní vyhlídka s císařským zákuskem

Samostatně se projdeme zámeckým parkem od nejvyššího místa, kde stojí letohrádek Gloriett s nádherným výhledem na Vídeň. Místa si cenili i císař František Josef I. a Sisi a v Gloriettu zřídili snídaňovou místnost. Návštěvníci mohou dnes udělat totéž, co kdysi císařský pár. V Gloriettu stále sídlí kavárna a pokud nemáme chut´ na zákusek, je možné vystoupat na vyhlídkovou terasu na ní.

bottom of page