cestovní agentura
Podél Dunaje za Římany
Za Římany
stačí přejí přes kopce
Až se zdá k neuvěření fakt, že bychom měli něco tak úžasného téměř za rohem a nemuseli se plahočit přes půl Evropy. Římané měli dosah až za Dunaj, zakládali města a jedno z nich se podařilo téměř do detailu obnovit kousek od Bratislavy.
V minulosti to bylo jedno z největším římský měst na severu Panonie a dnes můžeme obdivovat mnoho ze zachovalých památek, například Pohanskou bránu, a ačkoli se jedná o trosky, pořád působí monumentálně. Nebo pozůstatky amfiteátru a gladiátorské školy. Teď místo lítých exotických šelem vládne osiřelé aréně mnohem prostší zástupce fauny – sysel obecný. Co chvíli se z trávy ozve výstražné syslí hvízdnutí nebo se před nohami mihne vyplašené zvířátko, když zběsile prchá do bezpečí nory.
Luxus římských vil
Největším překvapením ovšem jsou obytné budovy vily, kde na vás doslova a do písmene dýchne doba ze začátku našeho tisíciletí. Úchvatná podívaná na několik volně zrekonstruovaných objektů, které návštěvníka obklopí kulisou slavné minulosti: luxusní vila, rozkošné lázně, městské ulice i kupecké domy působí tak, jako kdyby si jejich obyvatelé jen odskočili.
Uvědomíme si, jak silně římský styl ovlivnil vše, co přišlo po něm. Od nábytku po menší užitkové věci denní potřeby. Prostota, účelnost a přitom krása tohoto přístupu je stále inspirativní.
Informace o zájezdu
V ceně:
-
ranní občerstvení
-
průvodce po celou dobu zájezdu
-
český průvodce oběma částmi areálu Carnuntum
• cena nezahrnuje vstupné
15. dubna 2023
950,- Kč
Slavné místo
Carnuntum sice leželo u hranic římského impéria, rozhodně ale neplatilo za ztracenou vartu: ve městě pobýval Marcus Aurelius, Lucius Septimius Severus tu byl prohlášen císařem a především 11. listopadu roku 308 Carnuntum hostilo „konferenci císařů“, která jasně načrtla budoucí uspořádání říše, včetně rozdělení moci.
Blíž českým
dějinám než
se zdá
Nedaleký Hainburg je ve své podstatě naprosto jiným místem. Ze zdánlivě ničím nevyčnívajícího města na Dunaji se vyloupne město s jedním z největších počtem památek na počet obyvatel v Rakousku.
Okraji městečka dominuje úchvatný středověký kostel, kde se navzájem prolíná románský sloh s gotikou. Ovšem pohár přitažlivých míst ještě zdaleka nekončí: o pahorku Türkenhügel se říká, že jde o mohylu, pod kterou by mohl být pohřbený legendární maďarský náčelník Arpád, nebo snad možná i obávaný vůdce Hunů Attila.
A také patří k místům, které mají nejblíže k naší historii. V roce 1252 totiž v kapli zdejšího hradu pojal Přemysl Otakar II. za manželku již "postarší" Markétu Babenberskou a stal se tak jedním z nejvýznamnějších panovníků Evropy.
Z hradu je nádherný výhled na poslední kopce Karpat, Dunaj a lužní lesy. Než vše projdeme bude večer a zážitků budeme plní.