top of page
  • Writer's pictureBarbora Pavlišová

Procházky podzimní krajinou

Můj otec, který byl výtvarník a fotogram, miloval podzim. Dlouhá léta a obzvláště jako dítě jsem nechápala tyto důvody, ale už mnoho let mu dávám za pravdu. Výlety podzimní krajinou jsou jedinečné. Každý den může navíc být naprosto jiným pohledem, kdy listy citelně mění barvu a stávají se tím nekrásnějším animovaným filmem.


Český ráj je jako cukrárna roztomilých dortíků


Přesně takto na mne působí scenérie plná různorodých tvarů čnící ze zvlněné krajiny této chráněné oblasti. At jedete odkudkoli a kamkoli je to jiné a krásné. Procházku nabídnu z vesnice Vesec u Sobotky, která působí velmi poklidně. Čeká nás asi 8 kilometrový okruh nejdříve podél Veseckého potoka s ruinami mlýna. I zbytky náhonu vysekaného ve skalách jsou stále patrné a dokazují, že skalní svět nás bude doprovázet téměř na každém kroku.


Krátký úsek ústí do Údolí Plakánku, který nás přivede podél Oborského rybníka až k hradu Kost. Plná sezóna by určitě atmosféru zcela pozměnila, ale říjnové dny s sebou nesou vylidněné nádvoří a zavřené stánky a bufety. Je tu klid a zdánlivá nepohostinnost vlastně jen víc přibližuje hrad k dobám drsného života na středověkém sídle. S hradem za zádech ještě projdeme částí Zlaté stezky Českého ráje a přes vesnici Libošovice se budeme vracet zpět.Zdálo by se, že to nejhezčí máme za sebou, ale troufnu si říct, že je to právě onen závěr cesty, který mne tak nadchl. Pokud se rozhodnete k procházce v lukách a nikoli po značené cestě, budete si připadat jakou rolník či sedlák vracející se po celodenní práci zpět domů. V dálce na vás vykoukne silueta zámku Humprecht nakukující z barevného lesa jako přímý ukazatel místa, kam se máme vracet.


Pošumavskou krajinou starých hradů a vesnic


Hrad Kašperk je poměrně známý a zcela oprávněně navštěvovaný pro svoji hrdou avšak drsnou nádheru. Nicméně procházka k němu může sloužit i jako výlet s odměnou pohledu na překrásnou krajinu Šumavského předhůří.


Vydat se lze přes vesnici Kavrlík s kaplí a starou vesnickou usedlostí, která ovšem citelně chátrá. Díky tomu vzbuzuje dojem jako by nás stroj času přenesl do 50. let minulého století. Lze nahlédnou do místností i komůrek, protože téměř nikde nejsou žádná okna. Na drobné historické stavby je tento kraj opravdu bohatý. Hned v druhé vesnici s příznačným názvem Žlíbek se nachází kaplička s dvěma stromy před vchodem, což působí jako by ji hlídali lesní strážci. Cestu lemují dlouhé dřevěné žlaby napájené vodou z lesa. Odtud je to už jen kousek lesní pěšinou na Pustý hrádek, který je úžasným místem výhledu na hrad Kašperk. Vyplatí se na něm chvíli setrvat a pozorovat rychle se měnící počasí nad věžemi hradu. Je to úchvatná podívaná.Návrat zpět do Kašperských hor už je z kopce tichou krajinou lesa, remízků a luk spásaných krávami a ovcemi. Cesta dlouhá zhruba 8 kilometrů nás přiměje se zastavit a věnovat pozornost těm nejmenším detailům, které nám příroda nabízí. Máme totiž dost času o tom přemýšlet.


Hrad, který se nikdy neokouká


Jedinečnost hradu Pernštejn není třeba příliš vyzdvihovat. Monumentální, nikdy nedobitý hrad zaklíněný mezi kopci Svratecké hornatiny je pokaždé pastvou pro oči. Většina návštěvníků ale míří pouze na hrad a okolní procházky jim jsou utajené. Je to ovšem obrovská chyba, protože z žádného místa není hrad tak krásně vidět jako právě z okolních strmých kopců. Stačí jen nabrat opačný směr k vesnici Smrček po zelené značce a dojít na takzvané Marenčinou loubí.


Přívětivý altánek zajistí úkryt před nepřízní počasí a poslouží jako přírodní amfiteátr ke scéně s jedinečnými kulisami. Vyplatí se zde posečkat a jen tak hledět na neměnící se krásu hradu. V případě, že máme chut´ a sílu, je možné sejít k říčce Nedvědičce podél Výří skály, ale vzápětí se vydat opět do protilehlých kopců přes kamenný most a dojít k starobylé vyhlídce, kterou zakládali již bývalí majitelé zámku Mitrovští. Ke Skalní vyhlídce stoupalo panstvo od hradu po kamenných schodech, které ještě sem tam vyčnívají z kapradin a mechu. Odměnou za výstup v obuvi a šatech, které rozhodně nebyli v turistickém stylu, jim byl pohled jak z řeckého Olympu. Když budete mít štětští, nad hlavami vám zakrouží párek krkavců a svým nezaměnitelným pokřikem vás vtáhne do již dávno uplynulých časů.82 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page