top of page

Mělnická zastavení

Mělnická zastavení

Sídlo

knížat

z Lobkoviců

 

Navštivte místo, které bylo výmazným centrem českého království a kde v minulosti žilo 23 českých královen a princezen. Zámek Mělník je sídlem prastarého šlechtického rodu Knížat z Lobkowicz. Pohlédnete do krajiny ze zámecké terasy, vychutnávajíce si sklenku místních zámeckých vín a obdivujíce velkolepý soutok obou největších řek české země, tekoucích romantickou krajinou.

 

Můžete obdivovat unikátní prostory, mezi které patří Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století. Podobnou sbírku vlastní pouze švédský král Karel XVI. Gustav. Dále navštívíte majestátní Koncertní sál, ve kterém se v současnosti konají reprezentativní akce, plesy a slavnostní galavečery. Za prohlídku jistě stojí i slavná Kaple, zasvěcená svaté Ludmile, kterou nechala postavit Eliška Pomořanská, manželka českého krále Karla IV.

Dále navštívíte Velkou jídelnu svatého Václava, zdobenou zlatem; Dětský pokoj s hračkami a nábytkem z konce 19. století. Pracovnu habsburského kancléře Augusta Longina; Zelený salon, Rytířský sál i schodiště zdobené loveckými trofejemi. Součástí expozice jsou i obrazy slavných mistrů, např. Karla Škréty, Petra Brandla, J. C. Lotha, P. Veronese a dalších.

Za skalními sochami

 

Málokterý sochař se může pochlubit tak fantastickou přírodní galerií pod širým nebem, jakou stvořil v okolí obce Liběchov severně od Mělníka Václav Levý.

Po letech strávených v cizině se vrátil do Liběchova už jako zkušený sochař, ale dlouho se tu nezdržel. Dvanáct let pak působil v Římě a po návratu do Čech se stal prvním učitelem Josefa Václava Myslbeka.

Přesto tím nejlepším, co Levý vytvořil, nejsou klasické sochy v římských kostelech, ale sochařská díla, která ve volném čase tvořil v pískovcových skalách v lesích u Liběchova a u Želíz na Kokořínsku. Nejznámější z nich jsou Čertovy hlavy, které si zahrály v několika českých filmových pohádkách.

Jen pár stovek metrů od Čertových hlav objevíte snad nejkrásnější dílo Václava Levého, umělou jeskyni s bohatě zdobeným portálem zvanou Klácelka. Mírně omšelému nádvoří před jeskyní se říká Blaník; spatříte tu postavy z českých národních dějin, například husitské válečníky Jana Žižku a Prokopa Holého, spící blanické vojsko nebo trpaslíky, kovající zbraně.

Informace o výletě

 

  • v ceně ranní občerstvení

  • průvodce po celou dobu zájezdu

 

  • cena nezahrnuje vstupné

 

14. října 2023

950,- Kč

zamek-melnik102.jpg
info.jpg
full_d35623_IMG_2763.jpg
285310bfbc6d7434a8062b8a631882f7_rip-jpg.jpg
bottom of page